ریگ ماینینگ (استخراج) چیست؟

ریگ ماینینگ (Mining Rig) که معنی فارس  آن را می توان دستگاه استخراج یا همان کامپیوتر استخراج ارز های دیجیتال نامید.

بله همان طور که متوجه شدید ریگ ها همان کامپیوتر های خانگی هستند که برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می شوند که تفاوت این کامپیوتر ها در تعداد و قدرت کارت های گرافیک (gpu)  آنهاست ومعمولا برای به صرفه بودن استخراج از تعداد بیش از 4 کارت و گرافیک های حرفه ای سطح بالا و گران قیمت استفاده می کنند.

چرا ریگ های ماینینگ به گرافیک های سطح بالا نیاز دارد؟

ریگهای استخراج به قدرت پردازش بسیار بالایی برای انجام محاسبات ریاضی نیاز دارند،که کارت های گرافیک(gpu) نسبت به پردازنده  های رایانه (cpu) بسیار سازگارتر و با بهروری خیلی بیشتری می توانند از پس این عملیات برآیند و گزینه ایده آلی برای استخراج ارز های دیجیتال هستند.شرکت های بزرگ تولید کننده گرافیک تا چندی پیش، کارت‌های گرافیک را فقط برای گیمرها تولید می کردند. اما به دلیل افزایش استقبال روز افزون از ماینینگ که درحال حاضر شاهد کمبود کارت های گرافیک در بازارهای ایران و جهان هستیم این شرکت ها شروع به تولید کارت های گرافیک مخصوص ماینینگ کرده اند شایان ذکر است که این کارت ها فاقد پورت های اچ دی ام ای و هر گونه تصویر هستند تا از نظر قیمت به صرفه تر باشند. ماینرها به عنوان مشتری پروپا قرص این سخت افزار در بازار می باشند.

البته با تعداد 1 یا 2 کارت گرافیک و یا کامپیوترهای خانگی سطح متوسط هم می توان ماین کرد ولی در اماد ناچیزی نسبت به هزینه برقی که متحمل می شوید بدست خواهید آورد.

بسیاری از افراد برای کسب درآمد ماهانه و یا سالانه از ریگ های استخراج استفاده می کنند،به این صورت که ارزی که به وسیله این دستگاه ها استخراج کرده اند را هر ماه در سایت سیف ارز آگهی میکنند و به افراد می فروشند ولی سود با افرادی هست که به صورت بلند مدت این ارز ها را نگهداری می کنند بعد اقدام به فروش می نمایند،چون قیمت ارزهای مجازی (رمز ارز ها) در طولانی مدت افزایش چشمگیری پیدا می کند.

نکات مهمی که برای خرید ریگ باید در نظر داشت

خرید دستگاه ماینر برای کسب درآمد از رمز ارزها صورت می گیرد پس به همین دلیل باید هزینه‌های اولیه، ثانویه و شرایط نگهداری را در نظر داشته باشیم. به این ترتیب می‌توانیم میزان بازگشت سرمایه را محاسبه کنیم. این نکات  به شرح زیر می باشند:

  • زمان و هزینه‌های مربوط به نگهداری
  • هش ریت (قدرت پردازش)
  • هزینه برق مصرفی

هزینه خرید تجهیزات

درآمد بدست آمده از استخراج ارز های دیجیتال در نهایت باید هزینه های ابتدایی که برای خرید تجهیزات ماینینگ شده را جبران کند. ردستگاه های استخراج را به دو صورت می توان تهیه نمود:

1- آماده و اسمبل یا منتاژ شده که برخی فروشگاه های اینترنتی موجود دارند

2- قطعات را جدا گانه خریداری کنید و خودتان مونتاژ کنید

ریگ ماینینگ معمولا گرمای زیادی را دارا می باشد. به همین دلیل به هزینه‌های راه‌اندازی این دستگاه می توان هزینه های تهویه را اضافه نمود.

قطعات ریگ با رایانه تفاوت چندانی ندارد فقط چون از تعداد بالایی کارت گرافیک استفاده می کنید باید شاسی ریگ دست ساز چوبی یافلزی درست کنید که به صرفه تر باشد و یا حتی می توانید با استفاده از خلاقیتتان از وسایل بیهوده ای که در منزل داریدمثل جاکفشی های قدیمی چوبی یا کتابخانه های مشبک فلزی استفاده کنید.

در وب سایت سیف ارز می توانید ارزهایی که استخراج کرده اید را با قیمت دلخواه خود به کاربران به فروش برسانید.

شاسی های آماده نیز وجود دارد که در زیر چند نمونه از آنها  را مشاهده می نمایید:

هش ریت (قدرت پردازش ریگ ماینینگ)

هر کارت گرافیک یک هش ریت (hash rate) مشخص دارد. به زبان ساده می توان گفت هش ریت  یعنی سرعت سخت افزار برای انجام عملیات پردازش اطلاعات. در عملیات استخراج ارز های مجازی نیز هش ریت یعنی سرعت پردازش عملیات استخراج.

کدام کارت گرافیک (gpu)برای ماین ارزدیجیتال مناسب است؟

در زیر کارت های گرافیکی را که از نظر قدرت پردازش برای ماین مناسب هستند را معرفی خواهیم کرد.

شرکت سازنده پردازشگر (AMD (RADEON :

290x – 390 – rx470 – rx 480 – rx 570 – rx580 – fury – vega 56 – vega 64

شرکت سازنده پردازشگر nvidia :

gtx 980 –  980 ti – 1060 – 1070- 1070ti – 1080 – 1080ti

برای مشاهده میزان قدرت استخراج (هش ریت) کارت های NVIDIA و AMD می توانید از وب سایت miningchamp.com استفاده نمایید.

هزینه برق مصرفی ریگ استخراج ارزهای دیجیتال

این فرآیند استخراج  مصرف برق بالایی را دارا است. هزینه برق یکی از اصلی‌ترین هزینه های دائم برای استخراج ارز با ریگ ماینینگ است که همه ماینر ها با ان دست و پنجه نرم می کنند.

ماینر به افرادی گفته می شود که ارز دیجیتال استخراج می کنند.

برای این کار باید مقدار واتی که دستگاه مصرف می کند (مجموعه سخت افزارهای ) در نظر بگیریم. این اطلاعات به وسیله شرکت تولید کننده کارت های گرافیک و یا ریگ های ماینینگ پیش ساخته در اختیار کاربران قرار داده می شود. قیمت برق در منطقه و نیزساعات مختلف روز  می باشد. برای مثال، قیمت برق صنعتی یا روستایی معمولا کمتر از برق شهری است.دیدگاهتان را بنویسید