تفاوت ارزمجازی ، رمزارز (ارز رمزنگاری شده) و ارزدیجیتال چیست؟

ارز مجازی ، رمز ارز (ارز رمزنگاری‌شده) و ارزدیجیتال  را اشتباه نگیریم! این سه باهم تفاوت هایی دارند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

ارز مجازی (Virtual Currency):

در اصل کلمه “مجازی” دراینجا را این گونه می توان معنی کرد که در دنیای واقعی کاربردی ندارد و فقط برای  سرگرمی‌های آنلاین و دنیای مجازی کاربرد دارند! از نظر قدمت هم این نوع ارزها نسبت به رمزارزها قدیمی تر بوده که برای سرگرمی های آنلاین در فضای مجازی از آنها استفاده می کردند.

شاید ایده بیت کوین و ارزهای دیجیتال هم ازاین نوع ارزها نعشت گرفته شده باشد.

بعنوان مثال شما نمی‌توانید با این نوع ارزها کالایی خریداری کنید اما در دنیای بازی‌ها
می‌توانید از آن استفاده کنید!

رمز ارز یا همان ارز رمزنگاری‌شده (Cryptocurrency):

این نوع پول براساس قواعد رمزنگاری و محاسبات ریاضیات  شکل گرفته و هیچ کشور یا دولتی در آن دخالتی ندارند ، بله همان طور که متوجه شدید رمزارزها شکل نوینی از پول و یا ذخیره ساز ارزش هستند بدونه این که متمرکز و یا تحت کنترل شخص یا کشوری باشند که از خصوصیات این بازار میتوان اعتماد را به عنوان یکی از شاخص ترین آن دانست،این ارزها برپایه  اعتماد مردم قوت میگیرند و هرچه مردم به خرید و استفاده از این ارز ها روی بیاورند ارزش بیشتری پیدا میکنند.

معروف ترین و اولین ارز رمزنگاری شده بیت کوین است،در این نوع ارزها هیچ گونه مرجعیت مرکزی مانند بانک یا مراجع قانونگذاری برای کنترل و تصمیم‌گیری دخالت ندارند.

حتما می پرسید که چگونه تراکنش ها را پی گیری می کنند ؟

به وسیله شبکه بلاکچین می توان صحت تمامی نقل و انتقالات ارزی را مشاهده نمود.

در سیف ارز می توانید به خرید و فروش رمز ارزها با افراد بپردازید، برای مشاهده آگهی ها تنها کافیست عضو شوید.

ارز دیجیتال (Digital Currency):

این نوع ارز شکل فیزیکی همچون اسکناس و سکه ندارد که به آنها ارز الکترونیکی ، پول دیجیتال یا پول الکترونیکی نیز گفته می شود.

همانگونه که از اسم آن مشخص است تنها در فرم دیجیتالی وجود دارد و با داشتن این ارزها می‌توان از وب سایت هایی همچون paypal  اجناس مورد نیاز خود را خرید نمایید.

نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که ما ایرانی ها به علت تحریم های موجود از پی پال نمی توانیم استفاده کنیم و در صورت استفاده بلافاصله حسابمان بلاک می شود با گسترش رمز ارزها می توان گفت در آینده ای نچندان دور ارزهای رمزنگاری‌شده (Cryptocurrency) بهترین گزینه برای اکثر مردم خواهند بود.دیدگاهتان را بنویسید