ارز دیجیتال (رمز ارز) چیست؟

ارز دیجیتال (ارزمجازی) یا Cryptocurrency یک نمونه از پول الکترونیکی است.اکثر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، ناشناس بودن وحذف واسطه ها ساخته شده اند.

اولین ارز دیجیتالی که راه اندازی شد بیت کوین نام دارد که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد،می توان گفت ایده همه ارز های دیجیتال از بیت کوین گرفته شده و اکنون پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال است،پادشاه به این معنی که درحال حاضر بیشترین قیمت و کاربرد و حجم معاملات را دارا می باشد.

ارزهای دیجیتال(رمز ارز ها)، ارزهایی هستند که از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کنند، رمزنگاری های ارزهای دیجیتال غیرقابل هک و پیگیری هستند. در چندین سال گذشته ارزهای دیجیتال بسیار زیادی عرضه و معرفی شده اند. در حال حاضر حدود 1000 ارز دیجیتال در بازارهای جهانی وجود دارد.

تاریخچه رمزنگاری،ابتدا در جنگ جهانی دوم برای انتقال دستورات و پیام های نظامی مورد استفاده قرار می گرفت. در عصر دیجیتال، علوم کامپیوتر  و ریاضیات برای امنیت ارتباطات، اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرارگرفته شده اند.

چرا ارزهای دیجیتال بین مردم دنیا محبوب هستند؟

ارزهای دیجیتال به منظور ناشناس بودن و امنیت بالا ساخته شده اند وتقلب درتراکنش های ارزهای دیجیتال تقریبا غیر ممکن هست. کسی مالک آن ها نمی باشد،تحت کنترل هیچ شخص یا کشوری نیستند و کسی نمی تواند آن ها را متوقف یا هک نماید. آن ها غیرمتمرکز هستند و واسطه هایی مثل بانک ها را حذف می کنند.

برای استفاده از ارز های دیجیتال نیاز به ثبت نام در شرکتی یا  ارائه مدرک خاصی نیست،فقط کافیست کیف پول الکترونیکی را روی گوشی یا سخت افزار خود نصب کنید و ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری نمایید.همه می توانند با سخت افزار های مناسب، ارزهای  دیجیتال را استخراج کنند و از آن کسب درآمد نمایند.

ارزهای دیجیتال مشهور

بیت کوین (BITCOIN) – اتریوم(ETHEREUM) – لایت کوین (LITE COIN)- ریپل(XRP) – زی کش (ZCASH)- مونرو(MONERO) – دش(DASH) – بیت کوین کش (BITCOIN CASH)- نئو (NEO)

در زیر به معرفی اجمالی برخی از آنها می پردازیم:

  • بیت کوین: بیت کوین اولین و محبوب ترین ارزدیجیتال است. بیت کوین توسط فردی (یا افرادی) ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. ارزش کل بازار بیت کوین اکنون بیش از ۷۰ میلیارد دلار است.
  • اتریوم: در سال ۲۰۱۵ توسعه یافته است، اتریوم بلاک چین مخصوص خود را دارد به همین دلیل به آن بلاک چین دوم هم گفته می شود. اتریوم فقط یک روش پرداخت نیست. روی بلاک چین اتریوم، قرارداد های هوشمند غیرمتمرکز اجرا می شود. بیش از ۹۰ درصد توکن های موجود روی پلتفرم اتریوم فعالیت می کنند.
  • لایت کوین: این ارز با تغییراتی در بیت کوین مانند انجام سریع تر تراکنش ها و استخراج راحت تر، در سال ۲۰۱۳ عرضه شد.
  • ریپل: ریپل یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز مشهور است. ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا عرضه شد.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند؟

ارزهای دیجیتال(مجازی) به کاربران امکان پرداخت و مبادلات امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام و کاغذ بازی در بانک ها و سازمان های واسطه می دهند، این رمز ارزها از فناوری غیر متمرکز استفاده می کنند.بیشتر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند. اکثر واحد های اصلی ارز دیجیتال (به جزتوکن ها) توسط یک فرآیند محاسباتی به نام استخراج یا ماین تولید می شوند.

در سایت سیف ارز با هر شخصی که مایل هستید، در هر کجای ایران و در هرزمان به صورت ناشناس معامله کنید.دیدگاهتان را بنویسید